Hopp til hovedinnhold

Samtale: Når samisk kunst får en spesiell plass i norsk politikk og samfunnsliv

Outi Pieski møter kurator Helga Marie Nordby og seniorkurator Drew Snyder fra KORO i samtale om Pieskis verk i regjeringskvartalet og sametinget.

Litteraturhuset, Rådhussalen Trondheim kunstmuseum
04. mars 2026
18.00 Litteraturhuset i Trondheim
  • 1/1

Hvordan kan kunst endre hvordan vi ser på politikk og samfunn? Hva skjer når samisk verdenssyn ikke bare hører hjemme i tradisjoner, men får en plass midt i regjeringskvartalet i Oslo?

Kunstner Outi Pieski møter kurator Helga Marie Nordby og seniorkurator Drew Snyder fra KORO for en presentasjon av Pieskis monumentale verk AAhkA – en vegg på over 700 m² som forvandler et helt rom i regjeringskvartalet. De deler prosessen bak verket og diskuterer hvilken betydning samisk kunst kan ha i dagens Norge.

De vil også ta oss med til Sametinget, der Pieskis installasjon Leagi vuoigna/Spirit of the Valley (2015) henger som en gigantisk uro i taket. Her møter tekstil, bevegelse og lys den samiske folkedraktens former – og inviterer oss til å tenke på hva tradisjon og tilhørighet betyr i dag.

Bli med når de spør:

Hvordan kan kunst være et symbol på makt og motstand?
Kan et kunstverk bidra til forsoning eller til å starte nye samtaler?
Og hvordan henger identitet, kultur og politikk egentlig sammen?