- 1/1
Bjarne Ness (1902-1927), Musikanten, 1927
Innkjøpt i 1928 fra minneutstillingen i Trondhjems Kunstforening.
Av mange fremragende kunstnere fra Trøndelag, er Bjarne Ness en av de største. Selv om han bare ble 25 år, rakk han å manifestere seg som en av mellomkrigstidens største talenter.
Bjarne Ness vokste opp i et typisk arbeiderstrøk på Lademoen i Trondheim, i en familie på åtte. Samtidig som han jobbet på jernbanen, utdannet han seg til å bli kunstner. Fra 1924 studerte han under maleren Axel Revold og fikk ry på seg for å være hans beste elev. Revold hadde vært i Paris og studert under Matisse, og videreførte Matisse-skolens vektlegging på farge og form til elevene sine. Ness lot seg inspirere av Revolds oppbygging av farge i sine bilder, men utviklet også et klart personlig formspråk.
Musikanten er malt i 1927, det siste året Ness levde, og regnes som hans hovedverk. Betydningen av maleriet er ikke kjent, men fabrikkpipen og menneskene i bildet viser hans tilknytning til byen og arbeiderklassen. Maleriet inneholder alle hans særpreg i komposisjon og koloritt og er et tydelig eksempel på hvordan Ness modellerte frem motivene sine med farger.
Samme år fikk Bjarne Ness sin store drøm oppfylt og reiste til Paris. Etter bare en måned i kunstmetropolen ble han syk av turberkolose og døde. Til tross for at Ness jobbet på jernbanen ved siden av, hadde han en enorm kunstnerisk produksjon. Ved sin død etterlot han seg over 1200 arbeider inkludert skisser.
(..) Ikke lenge etterpå, i styremøte den 13. januar 1928 meldte formannen Vilhelm Moe at en stor minneutstilling for Bjarne Ness kunne åpnes om noen dager. Den fikk god presse, og foreningen sikret seg «Musikanten», ett av de bilder som tydeligst forteller om hvordan han studerte bildeelementenes egenskaper og kombinasjonsmuligheter og på samme tid fikk gitt uttrykk for sin fargefølelse.
Mer:
Gustav Vigeland (1869-1943), Helvete, 1897
Tone Thiis Schjetne (1928 – 2015), Sommervind, udatert.
Mette Tronvoll (f. 1965), Minori Shirionishi, Marit Stene, Eline Mugaas Fra serien Age. Women 25-90
KjARTan Slettemark (1932-2008), Skulptur av hjerne, 1966
Harald Sohlberg (1869-1935), Natt. (Røros kirke)
Henrik Sørensen (1882-1963), Mot krig og revolusjon, 1915
Jan Bruegel (1568 –1625) og Hendrick van Balen (1575–1632), Gudenes bakkanal
Johs (Johannes) Rian (1891-1981), Damen med celloen, 1950
Håkon Bleken, Nedtagelsen, 1982.
Georg Jacobssen (1887-1976), Haren, 1922
Edvard Munch (1863-1944), Portrett av advokat Ludvig Meyer, 1892
Charlotte Wankel (1888-1969), Maleri, 1925
Per Kleiva (1933-2017)
Blad fra Imperialismens dagbok II / en del av serien Tre blad fra Imperialismens dagbok, 1971.
Adolf Tidemand, Norsk juleskik, 1846
Se også:
Samlingen
Denne utstillingen viser kunst fra de aller første og tidligste verkene i samlingen og helt frem til de nyeste. Utstillingen er i hovedsak kronologisk oppbygd, med en tematisk presentasjon i hver sal.
TKM Bispegata
Museets hovedbygning ved Nidaros domkirke.
Adresse: Bispegata 7b
Besøk oss!
Tilgjengelighet, adkomst og formidlingstilbud